Zima a ptaki

Jastrząb gołębiarz, występujący również pod inną nazwą jastrzębia zwyczajnego, to dużych rozmiarów ptak drapieżny, który pochodzi z rodziny jastrzębiowatych. Miejscem, które wybrał sobie ten gatunek ptaka do zamieszkiwania, jest przede wszystkim strefa lasu iglastego znajdująca się na północnej półkuli globu ziemskiego. Jastrzębia gołębiarza zobaczyć można więc w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz północnych rejonach Afryki.

Jastrząb gołębiarz należy raczej do ptaków będących gatunkiem osiadłym. Koczowanie gatunku zauważa się tylko i wyłącznie poza okresem lęgowym, kiedy to ptaki zamieszkujące chłodniejsze rejony Ameryki Północnej i Azji lecą w kierunku obszarów, które charakteryzują się odrobinę bardziej sprzyjającym klimatem. W Polsce jastrząb gołębiarz występuje bardzo nielicznie, a przychodząca zima jest dla niego pretekstem do dalekich podróży, podczas których poszukuje wystarczająco ciepłego klimatu.

Ptaki zimą

Wierzch ciała dorosłych osobników jastrzębia gołębiarza jest szaro popielata. Inny jest z kolei spód, którego jasny popiel pokryty jest dodatkowo poprzecznymi, falistymi prążkami. Traktuje się to jako niezwykle charakterystyczną cechą morfologii  jastrzębia gołębiarza. Czytaj dalej Zima a ptaki