Ptaki – tryb koczujący czy wędrowny?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (zaliczanych też wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te nierzadko docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka znajdują się dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, bowiem po części uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym udaje się w kierunku południowej Europy czy też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie oraz zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki wędrują

Jest to gatunek rozpowszechniony na obszarze naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się w tych rejonach, w których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na obszarze całego kontynentu. Mimo, że wiele razy za najmniejszego ptaka uznaje się strzyżyka, to właśnie sięgający najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Ptaki – tryb koczujący czy wędrowny?