Ciekawe ubarwienie ptaków

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który występuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Również w Polsce gatunek ten śmiało uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na terenie całej Europy. Jego nieprzeciętne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest wybitnie prosty do rozpoznania.

Samiec i samica sójki posiadają to samo ubarwienie , a także bardzo zbliżone do siebie gabaryty. Niesamowite prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra. Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej.

Ptaki ubarwienie

Wystarczy zaledwie jedno pióro, by doświadczony ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Ciekawe ubarwienie ptaków