Ptaki – tryb koczujący czy wędrowny?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (zaliczanych też wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te nierzadko docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka znajdują się dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, bowiem po części uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym udaje się w kierunku południowej Europy czy też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie oraz zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki wędrują

Jest to gatunek rozpowszechniony na obszarze naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się w tych rejonach, w których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na obszarze całego kontynentu. Mimo, że wiele razy za najmniejszego ptaka uznaje się strzyżyka, to właśnie sięgający najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma dość dużą głowę i krótki niezbyt długi ogon. Zarówno osobniki damskie jak i męskie mysikrólika zwyczajnego posiadają zbliżone do siebie tak samo wymiary jak również sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest od spodu ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zauważyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca ,a także ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego rozpoznaje się samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *