Ciekawe ubarwienie ptaków

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który występuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Również w Polsce gatunek ten śmiało uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na terenie całej Europy. Jego nieprzeciętne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest wybitnie prosty do rozpoznania.

Samiec i samica sójki posiadają to samo ubarwienie , a także bardzo zbliżone do siebie gabaryty. Niesamowite prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra. Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej.

Ptaki ubarwienie

Wystarczy zaledwie jedno pióro, by doświadczony ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można podać wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niepodważalnie nie należą do większych, a masa ich ciała wynosi najczęściej od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, czy też „kaszach”. Jest to ptak szalenie głośny, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję spotkać w trakcie swoich wędrówek. Sójka to także ptak szalenie czujny, który niejednokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *